Yemek yaparken aklıma
skeçler, senaryolar geliyor

Hürriyetport-Pazar Bu mutfak başka mutfak, öyle bildiğiniz yemek yapılan değil, komedi üretilen sonra da bir güzel afiyetle seyredilen, en sonunda da hazırlayanından oynayanına kadar herkesin ellerine, fikirlerine ve de üretkenliklerine sağlık denilen bir mutfak…
Kurulduğundan bugüne kadar 700 bine yakın bir fan kitlesi oluşan, internet sitelerinde tıklanma rekorları kıran, 100’ü bulan klipleri ile yeni komedi bir oluşumu yaratan bu mutfağı sıra geldi sizlere tanıtmaya… Grubun kurucusu ve başrol oyuncusu Enka’ya soralım bakalım kimdirler? Nedirler? Ne isterler?


MUTFAKTA VAKİT GEÇİRMEYİ SEVİYORUM

Sevgili Enka, baştan hatırlatayım bütün sorulara doğru ve mantıklı cevaplar ver, bilemediğini atla, sonra gene döner bakarsın… Bu arada 3 yanlış bir doğruyu götürüyor, onu da unutma diye çok kötü bir espri yaparak hemen olaya girelim… Şimdi anlat bakalım bu Enka mutfağının doğuş hikâyesini…
Sınavıma iyi çalıştım merak etmeyin… Neden mutfak nasıl adı konuldu kısaca belirteyim… Mutfakta iş hayatım dışında vakit geçirmeyi seviyorum. Nedeni, aklıma mutfakta senaryoların gelmediği bir işle uğraşırken, hele ki hobim olan yemek yapmayı tercih ederken aklıma skeçler, senaryolar ve dahası geliyor. Arkadaşımın da fikri ile “adın zaten garip oğlum, bir de mutfakta üretiyorsun Enka’nın mutfağı olsun” dedi... Elbette paylaşımlarımı yaparken “nın” ekini koyamadığım için Enka Mutfağı oldu. Geniş kitleye ulaşma hevesi de ilk amatör videomuzu internette paylaşmakla ve  ‘Türkiye’yi Güldürdüler’ başlığı altında habere konu olunca ben de ekip kurmayı ve paylaşım yapmayı kafama koydum... Acıklı değil ama gerçek…

Gerçekten içinde acı yok bak şimdi ‘acıtasyon’ yapacak şey bulamayacağız. Pekiyi, bu mutfağı BKM mutfağı ile kıyaslayanlara ne diyorsunuz? Hafif bir asabiyet yaptığınız oluyor mu?
Kıyaslama yapıp bizi tanıdıktan sonra ismimizin anlamını kavrıyorlar... Tabii hala bizi izlemeyip bu kıyaslama ile yorum yapan izleyicilerimizde var. Ama bu bizi rahatsız etmiyor, çünkü alakamız yok… Bunu görmeleri sadece bizi takip etmeleri ile anlaşılır bir şey.

Oldukça genç bir grupsunuz ve herkesin kendine özgü fikirleri mutlaka oluyordur, grupta demokrasi nasıl işliyor, son sözü kim söylüyor?
Hepimizin ortak verdiği bir karar oluyor. Ve bizde bu karar üzerine işlerimizi yürütüyoruz. Grubumuzun birbirine bu kadar uyumlu olmasının nedeni, birbirimizi anlamamız ve fikirlerimize saygı duymamızdan geliyor... Bazen en küçüğümüzün fikirleri olağanüstü oluyor, onu bile çekinmeden oylama ile tabii ki gerçekleştiriyoruz…

KONUŞARAK KARARLAŞTIRIYORUZ

Hedef nasıl seçiliyor? Hangi sanatçı ve kliplerin “ti” ye alınacağı konusu genel istek üzerine mi oluyor, yoksa sizin illa bu olmalı dedikleriniz var mı?   
Hepimiz güncel hayatta interneti sık kullanan insanlarız. Bunun aksine güncel hayatıTV, gazete veya dergi olsun takip ederiz. Çevremiz de bu konuda bilgili ve alakalı olduğu için bazen kendi aramızda buna karar veriyoruz, bazen de ailemize, dostlarımıza ve fanlarımıza sorup onların istediklerini yapıyoruz. Bu bizim için daha eğlenceli oluyor. Daha keyifli oluyor.

Yapım aşaması hakkında biraz bilgi alalım… Eh bir de günümüzde adım attın para, böyle bir durumda değirmenin suyu nereden geliyor, belli sponsorlarınız var mı?
Sponsorumuz yok. Biz bu aşamada hepimiz değirmeniz diyebiliriz. En başta da dediğim gibi ekibimiz önce bir aile. Birbirimize neye ihtiyaç duyuyor isek bildirip, ona göre normal ihtiyaçların dışında ekibe harcayacağımız miktarı belirleyip harcama yapıyoruz. Bazen çok zorlandığımız da oluyor, olmuyor diyemeyiz. Ama işin ucunda eğlence var. Biz beraberken çok keyif alan bir ekibiz bu nedenle para çok çok geride kalıyor ve bu tarz milyonlar harcayan ekiplerden farklıyız.

SANATÇILAR DA ÇOK MEMNUN

O zaman ben buradan hemen bir duyuru yaparak, bu mütevazı ekibe acil bir sponsor talep ediyorum… Kendi yağı ile kavrulup, eğlence üreten bu gençlere birileri el uzatmalı… Çünkü bence bunu hak ediyorlar. Klibi yaptınız bitti, herkes de beğendi, pekiyi gerçek sahipleri bu konuda ne düşünüyor? Hani bazısı sevmeyebilir “ti”ye alınmayı… Hiç size intikal eden hafif bir kulak çekme, az da olsa bir kızgınlık oldu mu? Bu tarz bir olayla karşılaştınız mı?
Aksine çoğu bundan çok memnun ki, bize, benim de video klibimi çeker misiniz diye gelenler oluyor. Enka’nın birçok sanatçı ile arkadaş olmasına bile neden oldu... Emir'in "Eline Düştüm" parçası yeni yeni radyolarda dinlenirken oyuncumuz Enka'nın diline dolanınca karar verip klipi çektik. Ve bu klip o kadar iddialı oldu ki, şarkıyı söyleyeni Enka sanmaları ayrı bir hoşluk kattı. İzlenme rekorları kırdık ve bu sayede bir çok sanatçı kendilerine klip çekmemizi istediler. Hatta ilk kez albüm yapacak sanatçı adayları bile bizim kliplerimizle albümlerini yayınlamak istiyorlar. Çoğu hala peşimizde ama biz ne evet dedik, ne de hayır. Düşünüyoruz. Çünkü bizim de prestijimiz önemli. Her şarkıya klip çekmiyoruz. Yeni yetme sanatçıların menajerleri peşimizi bırakmıyor… Şarkı önce Enka’ya, sonra bize keyif vermeli…

100 civarında klibe imza atmışsınız. Tabiî ki insanın evlatları arasında ayrım olmaz da hani diyorum bu 100 çocuktan hangisi daha kıymetli?
Bunu söylemek neredeyse imkânsız. Hepsinde ayrı ayrı emeklerimiz var. İlk göz ağrımız var deyip bir başlarsak ardı arkası kesilmez... Onun busu, şunun şusu… Hayır hayır, hiç birine ihanet edemeyiz. Onları biz biraraya getirdik ayırmak bize düşmez… Karar bizi izleyenlerin…

İSTANBUL BEKLE BİZİ….

Şu an Eskişehir’de bu işi yapıyorsunuz. İlerisi için hedef belirlediniz mi? “İstanbul bekle bizi” falan diyor musunuz?
Ekibin çoğu bu şehirde ve biz Eskişehir âşıklarıyız... Şehrimiz bizim için her şeyden önce geliyor... O kadar çok olanak ve imkân var ki burada, ama İstanbul bambaşka. İstanbul bizi bekle demedik çünkü çoğumuz sıklıkla akraba ya da arkadaş ziyareti için İstanbul'u ziyaret etmekte. Hey tamam sadece şaka yaptım evet İstanbul bizi bekle diyoruz en yüksek ses tonumuzla... Bekle ve Enka Mutfağı'na aç kollarını..Türkiye hazır mısın?!..

Valla bana da o kolları açacak gibime geliyor. Televizyon kanallarından teklif var mı? En çok hangi programa konuk alınmak istersiniz? Bence tam Okan Bayülgenliksiniz, ama olur ya arzu ettiğiniz başka bir program da olabilir.
Evet, sürekli teklifler geliyor ama biz daha erken dedik. Çünkü yapacaklarımız daha yarımdı. En azından hazır değildik. Fakat şu an hepimiz hazırız. Okan Bayülgen çok başarılı biri ve onun karşısında tüm vücudum tir tir titrese de, hatta bir an donup öylece baka kalsam da onunla o saatleri ve o eğlenceli anları hepimiz yaşamak istiyoruz. Kendi aramızda da bu konuyu çok konuştuk. Bilhassa Okan Bey bana laf sokacak olursa ona repliklerimle savaş açmak için hazır ve nazırım... Ekibimle de sabırsızız diyebilirim...

BİZ ZATEN ŞIMARIK BİR EKİBİZ

Ben olacakları tahmin edebiliyorum. Az buz değil 700 bin hayranınız var. Hani şöhretin kapısını hafiften aralamış gibisiniz… Hani diyorum şımarma desibelinizde bir artış oldu mu?
Biz zaten şımarık bir ekibiz. Yani bunun şöhretle bir alakası yok. Ha belki tam tersi etki yaratır duruluruz… Eğlenceyi, eğlenmeyi, gülmeyi, doya doya kahkaha atmayı seviyoruz. Bize gülen insanlar bizi çok mutlu ediyor. Hatta bazı zamanlar kendimiz değil gibi oturup videolarımıza bakıp kendimize gülüyoruz. Şehrimizde tanınmaya başladık bile. Sokakta bizi görüp çığlık atanlar, tramvayda fotoğraf çektirmek isteyenler... Bu inanılmaz güzel bir duygu... Biz kendimizi şehrimizde bu şekilde görmenin şevkini yaşıyoruz zaten. Keza gittiğimiz şehirlerde bile tanınmak haz veriyor...

Allah Allah ben de sizi oldukça mütevazı bulmuştum dermişim… Kliplerde kılıktan kılığa giriliyor… Hiç etraftan ya da aileden “evladım ne bu hal” diyen oluyor mu?
Ailemiz bizim en büyük destekçimiz… Videolar montajdan çıkınca ilk onlarla paylaşıyoruz. Tabii öncesi ekip bir araya gelip izliyoruz nasıl olmuş diye. Herkes onay verirse yayınlıyoruz. Sponsorumuz olmadığını söylemiştim, işte burada devreye yakınlarımız giriyor. Birimizin ablası, birimizin teyzesi, birimizin annesi, kostümlerin yıkanmasında veyahut giyilmeyen kıyafetlerini bize bağışlayarak ekibe katkıda bulunuyor. Öyle ki, ekip üyemizin biri Bursa Fan Buluşması’nda büyükannesinin gençken giydiği bir gelinliği hediye olarak getirdi. Ve bu gelinliği “Acıların Kadını” adlı videomuzda kullandık.

FİLM HAZIRLIKLARI SÜRÜYOR

Sizin bir de galiba film projeniz var, biraz da ondan bahsedelim…
İşte ondan bahsetmeyelim, dermişim. Bahsedelim ama ucundan kıyısından. Şu an yapım aşamasında ve şimdiden ne yapacağız, nerden başlayacağız diye hazırlıklara başladık. Bunun için büyük emekler harcanacak, 4 büyük şehri mekân olarak kullanacağız… Yani videolarımızın da üstünde 10 kat bir performans göstermemiz gerekiyor. Sponsora ve film için gerekli ihtiyaç duyduğumuz şeyler için maddi katkıya ihtiyacımız var. Ha oldu bulamadık yine kendi imkânlarımızla sonuna kadar gitmeyi istiyoruz. Tüm ekip can-ı gönülden bunu istiyor.

Evet, sorular bitti bakalım kaç puan aldınız hemen hesap yapalım… Ama isterseniz bunu sizi sevenlere mi bırakalım? Zaten “tık”ları ile size verdikleri değer ortada…
Sonsuz teşekkürler. Sorular gerçekten bayağı bir terletti bizi. Çok mutluyuz şu anda birçok kişi bizimle aynı hisler içinde ve hep iyi dilekleri ile bizlere destek oluyorlar. Onları çok seviyoruz ve her zaman bu bağın bizi diri tutmasını istiyoruz. Her şey çok güzel ve bundan sonra daha da güzel olacak. Türkiye’nin en cesur parodi ekibi olarak şaşırtmaya devam…

Sevgili Enka, sorulara gayet makul ve mantıklı cevaplar verip sınavı geçtiniz. Zaten sizler, sizi sevenlerin gönlünde sınavı çoktan geçmişsiniz… Bu söyleşiye zaman ayırdığınız için ben de size teşekkür ederim. Bundan sonraki yolunuz hep açık olsun. Kendi adınıza yapacağınız ilk televizyon programının röportajını yapmak da bana nasip olsun diyelim.
İnşallah…

Funda ERKOÇ/ Hüriyetport

Yayın Tarihi: 2010-10-04 21:10:00