Şanlıurfa İl Özel İdaresi’nde, 160 işçinin ardından 532 işçi de açtıkları davada kurumlarına geri adım attırarak toplamda 10 milyon TL’lik bir tazminat aldı. Dava, henüz Yargıtay aşamasında olduğu için durum aleyhlerine de sonuçlanabilecekken sendikaları idare ile anlaşma yoluna gitti

MUSTAFA ARISÜT/ÖZEL HABER-İPEKYOL

ÜÇ AY MÜCADELE ETTİLER

Köy Hizmetleri kapatıldıktan sonra İl Özel İdaresi’ne geçen yaklaşık 554 işçiden 532’si üç ay önce iş mahkemesine başvurarak, mevsimlik oldukları dönemde hak kaybına uğradıklarını iddia edip kurumlarının kayıplarını telafi etmesini istedi. Yol-İş Sendikasının avukatı aracılığıyla dava açan işçilerin durumu iş mahkemesinde lehlerine sonuçlandı. Mahkeme, İl Özel İdaresi’nin mevsimlik oldukları döneme göre hak kayıpları olan ve 8 bin ile 25 bin TL arasında değişen toplamda ise, 10 milyon TL’yi aşkın bu rakamın işçilere ödenmesine hükmetti. İşçilere ödenmek üzere İçişleri Bakanlığı tarafından Özel İdare’ye gönderilmesi gereken bu para, Maliye Bakanlığı’nın onayını bekledi. Yol-İş Sendikası Şanlıurfa Şubesi Başkanı Emin Kubat da, üyeleri olan bu 532 işçinin daha fazla mağdur olmaması için Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüşerek, 10 milyon liranın Şanlıurfa İl Özel İdaresi’ne gönderilmesini sağladı. Bu arada dava Yargıtay aşamasında olduğundan işçiler parayı alsa bile Ankara’daki mahkemenin aleyhlerine karar vererek, parayı işçilerden geri alma riski bulunuyordu. İşçi temsilcisi Kubat, bir taraftan da İl Özel İdaresi yetkilileri ile görüşerek uzlaşmaya vardı. Üç aylık bu mücadelenin sonunda kazanan 532 işçi oldu.

İNTERNETE BAKINCA YANILDILAR

Çoğu arazide çalışan ve davayı kazandıkları bilgisini alan işçiler, geçen salı gününden bu yana paralarını çekmeye başladı. Kapanan Köy Hizmetlerindeki mevsimlik oldukları hizmet süresine göre hak kazanan işçiler, bankadan 8 bin TL ile 25 bin TL arasında para aldı. Ne kadar para hak ettiklerini mahkemeye gitmeden internetteki mahkeme sonucuna bakarak öğrenenler ise ücretlerini eksik görünce adeta şoke oldular. Zira bankada hesaplarına yatan para, internette gördüklerinden yüzde 30 oranında eksik çıktı. Bunun nedeni ise mahkemenin kuruma ödemesi için yüklediği mahkeme ve avukat masraflarının da bu meblağın içerisinde görünmesinden kaynaklandı.

İŞÇİLER KUBAT’A PLAKET VERDİ

Paralarını çeken işçiler adına Yol-İş Sendikası İş Yeri Sendika Baş Temsilcisi Mehmet Nimetoğlu ve Hikmet Dokucu, teşekkür etmek amacıyla dün sade bir törenle sendika şube başkanları Emin Kubat’a plaket verdi. Nimetoğlu, Kubat’a hitaben “Görev yaptığınız yaklaşık dört yıl süresince göstermiş olduğunuz özverili ve fedakarca çalışmalarınız biz çalışanlar tarafından minnetle ve şükranla dile getirilmektedir. Bu durum çalışan yaklaşık 600 işçinin memnuniyetini göstermektedir” diyerek işçiler adına başkanları Emin Kubat’a plaket verdiklerini söyledi.

KUBAT: SENDİKAMIZIN BAŞARISIDIR

Kendisi ve ekibine gösterilen yakın ilgiden dolayı işçi üyelerine teşekkür ettiklerini kaydeden Yol-İş Sendikası Şanlıurfa Şubesi Başkan Emin Kubat ise, “Güçlü olan ne ben nede Yönetim Kurulu üyesi arkadaşlarımdır. Biz gücümüzü siz emekçi kardeşlerimizden alıyoruz. Sendikamızın başarısı, sadece benim yada yönetimdeki arkadaşlarımın değil bütün emekçi arkadaşlarımızındır. Biz arkadaşlarımıza her zaman güveniyor ve inanıyoruz. Yine de arkadaşlarımızın işlerini en iyi şekilde yapmaları, dürüst ve çalışkan olmaları halinde her zaman onların yanında olacağımızı ve haklarını aramaya devam edeceğimizi bilmelerini istiyorum” diye konuştu. 

160 İŞÇİ İÇİN DE RİSK KALMADI

Öte yandan Köy Hizmetli kökenli olan işçilerden daha önce iş mahkemesine başvuran ve yine aynı şekilde hak kayıplarını alan işçilerin Yargıtay’daki davası da geri çekildi. 160 işçinin her biri kendilerine ödenen ortalama 10 bin TL’yi geri vermek riski ile karşı karşıya bulunuyordu.

Yayın Tarihi: 2013-06-06 09:54:50